A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Маньківський навчально-виховний комплекс ”Заклад загальної середньої освіти I-III ступенів - гімназія”
Маньківської селищної ради Черкаської області

Бібліотека комплексу

Шкільна бібліотека – це скарбниця інформації в школі

Книжка повинна стати для кожного вихованця другом,

 наставником і мудрим учителем.

В.Сухомлинський

     Шкільна бібліотека є важливою ланкою навчально-виховного процесу в гімназії, структурним підрозділом навчального закладу, обслуговує вчителів, учнів, батьків учнів та інших співробітників школи. Бібліотека забезпечує потреби навчально-виховного процесу в усіх його ланках, надає систематичну, цілеспрямовану  допомогу учням в опануванні знань навчальних предметів, виховує бажання розширювати обсяг знань, знайомитись із різноманітними джерелами інформації, навчає розуміти та користуватися ними, виховує творчого читача.  Робота шкільної бібліотеки організовується на основі річного плану, який є складовою частиною навчально-виховної роботи комплексу. План роботи бібліотеки затверджується щорічно на засіданні педагогічної ради школи.

Завдання бібліотекаря:

  • допомагати учню оволодіти програмовими знаннями та закріпити їх бібліотечними засобами;
  • виховувати бажання самостійно розширювати обсяг знань;
  • навчити розуміти, користуватися різноманітними джерелами інформації.

        Наша бібліотека обладнана комп’ютерним робочим місцем, що допомагає у роботі під час навчально-виховного процесу зробити навчання ефективнішим.

        А також розвиток в учнів пошуку інформації й вироблення в них навичок спілкування і роботи з інформаційними джерелами, інформація на нетрадиційних носіях має стати для вчителя так само легкодоступним і простим у використанні джерелом, як звичайна книга.У бібліотеці започаткована медіа- тека (CD диски, слайди, музичне оформлення), яка дає можливість робити цікавими бібліотечні уроки, виховні години, театралізовані дійства. До Дня Соборності України ,  із використанням комп’ютерних технологій була проведена виховна година з презентаціями у музичному супроводі. До Дня партизанської слави було проведено бібліотечний урок «Партизанська слава», де учні ознайомились із книгами, які висвітлюють життя партизан під час Великої Вітчизняної війни. З нагоди визволення України була проведена виховна година із використанням 16 слайдів у музичному супроводі.

        З метою прищепити любов до книги, навчити думати, самостійно мислити і виховувати потребу у читанні та бережливого ставлення до книг із учнями початкової ланки, була проведена виховна година «Наша книжечка дитяча вірна подруга дітей», де учні дізналися як народжується книга, правила поводження із друкованими виданнями. Учні відгадували загадки  та розповідали вірші про книгу. Було показано театралізоване дійство про книжечку у музичному супроводі. А на завершення уроку діти з цікавістю переглядали мультфільм «Грицькові книжки».       

       Важливим напрямком у роботі бібліотекаря є тісний контакт із учителями-класоводами та учителями-предметниками, що має великий вплив на якість навчання учнів. Так  із вчителем Іремадзе М.Т. у стінах шкільної бібліотеки був проведений урок «Казка  як жанр фолькльору. Боротьба добра зі злом  як основний конфлікт народної казки». Із учителем української мови та літератури Плевако Г.М. проведено урок «Письменники  та поети Маньківського краю», організовано книжкову виставку про поетів та письменників Маньківського краю.


В інформаційній  роботі використовуються масові групові та індивідуальні форми роботи, зокрема:

  1. тематичні полиці;
  2. книжкові виставки; 
  3. бібліотечні стенди;
  4. інформаційні списки літератури;
  5. презентації нових книг, що надійшли до бібліотечного фонду.

         З метою інформаційного повідомлення вчителів та учнів про нові книги, у бібліотеці систематично діє книжкова виставка «Нові надходження», яка постійно оновлюється новими книгами, що надходять до бібліотечного фонду. Коли надходять нові підручники або книги за фахом, бібліотекар особисто звертається до вчителя, який викладає даний предмет, пропонуючи завітати до бібліотеки, щоб ознайомитись із цими виданнями. В учительській кімнаті вивішуються інформаційні списки літератури нових надходжень. Регулярні повідомлення читачів про нові надходження до бібліотеки є одним із головних елементів інформаційної роботи шкільної бібліотеки. Таким чином, вчитель один із перших довідується про науково-методичне і навчальне забезпечення свого предмету.

        Робота бібліотеки ведеться в тісній співпраці із заступником директора з навчально-виховної роботи Кернякевич Т.П. та  педагогом-організатором Фрей В.П., яка керує роботою учнівського самоврядування комплексу. Співпраця бібліотеки із шкільним самоврядуванням часто висвітлюється на сторінках шкільної газети.

        Важливим показником рівня виховної роботи в школі є стан збереження навчальної книги. З метою поліпшення роботи щодо збереження підручника та книги, виховання поваги до праці людей, які створюють, а також залучення підростаючого покоління до книги як джерела знань, культурних надбань та цінностей народу, щорічно в школі приділяється велика увага. Бібліотекар та актив бібліотеки «Центр бережливий», «Книжкова лікарня» двічі на семестр проводимо рейди-перевірки навчальної щкільної літератури у кожному класі. Підсумки перевірки фіксуються у зошиті перевірки, де виставляються оцінки та вказуються недоліки.  Також у бібліотеці оформлено куточок по збереженню навчальних книг, там висвітлюються підсумки збереження учнями навчальної літератури.

         На перервах та після уроків бібліотекар Юлія Іванівна разом із членами «Книжкової лікарні» допомагають учням початкової та середньої ланки ремонтувати підручники, проводять бесіди про бережливе ставлення до книг, до підручника, виховання поваги до праці людей, які створили книгу.

         Свою роботу із читачем  розпочинаємо  зі  знайомства  учнів  із  шкільною  бібліотекою. Як  правило,  це  групова  екскурсія  на початку  навчального  року.   Розповідаю  маленьким  читачам  про  те,    що  в   кожній  школі  є  кімната,  де   живуть  тисячі   мудрих  і  вчених   друзів.  Із   ними  можна  порадитись,   отримати  допомогу.  Ці  розумні,  мудрі  друзі –  книги!  Їхній дім  називається   бібліотекою.

         Важливим  чинником у знанні бібліотеки є вміння   вибрати  потрібну  книжку.  Це  вміння  починаю  виробляти  з  початкових   класів.  Шляхом  бесід  навчаю  дітей  добирати книжки,  користуватися  анотаціями,    швидко   орієнтуватися  у   змісті,   розглядати  малюнки,  щоб  визначити  тему   книжки.

        Увесь   фонд  шкільної  бібліотеки  розташований  на  стелажах  і  розставлений  згідно  таблиць  ББК, книги розділені роздільниками. У бібліотеці  є  тематичні  полички:  «У зеленому царстві», «Великі й малі таємниці», «За здоровий спосіб життя», «Голодомору 1932-1933 років».

         Фонд  бібліотеки укомплектований  художньою, науково-популярною, довідковою  літературою  та  підручниками.

         Найбільш  популярними  формами  роботи  є  книжкові  виставки,  огляди  літератури,  перегляди  літератури, ранки,  ігри,  конкурси, вікторини,  свята.  У  бібліотеці  є  як  постійно діючі  бібліотечні  виставки,  так і  виставки  до  окремих  свят  і  ювілеїв.  Наприклад: «Оновлена земля шанує Кобзаря»

          Страшним лихом для нашого народу стала аварія на атомній станції. Щороку в бібліотеці про аварію на Чорнобильській атомній станції нагадує виставка «Попіл Чорнобиля». Де діти завжди мають можливість познайомитись із книгами цієї трагедії.

          Куточок «Назвемо всіх поіменно» присвячено визвольній війні проти фашистської Німеччини та її союзників, Другої світової війни 1941-1945 pp.

При  індивідуальних  та  групових  бесідах  із  дітьми  цікавлюсь,  що  їм  подобається  в   книгах,   якій  літературі   вони   надають  перевагу,  хто для  них  є  авторитетом  у  виборі  книг.

         Основне  завдання  індивідуального  керівництва  читанням  полягає  в тому,  щоб    задовольнити  запити  читачів,  спрямувати  їхнє  читання  в  таке  русло,  щоб  воно  приносило  якнайбільше  користі  загально- освітньому  та  виховному  процесах.

             У формуванні  читацьких  інтересів  та  керівництва  читанням   дітей  шкільного  віку  велику  роль  відіграє  читацький  формуляр . Він  показує  не  тільки  кількість  відвідувань  та  прочитаних   книг, а й  те, чим  захоплюється  учень,  чи  читає  він  за  шкільною  програмою,  які  улюблені  предмети  в  школі,   про  що  любить  читати,  чи  читає в  інших   бібліотеках,  як  навчається.   Аналізуючи  читацькі  формуляри,  роблю    записи,  якою  літературою   цікавиться  читач.

           Цікаві  заходи  проводяться  під  час  Тижня  дитячої  та юнацької  книги,  який  проводиться  щорічно.  У  рамках  Тижня  завжди  проводиться  Свято  книги  для  учнів  1-7 класів.  Оформляються  книжкові  виставки.  Проводжу  вікторини,  загадки,  кросворди,  читання  оповідань.

           Шкільний бібліотекар повинен бути хорошим психологом, обізнаним фахівцем із основних процесів організації бібліотечних фондів, уміти здійснювати аналіз усіх видань навчальної літератури. Тому моїм першочерговим завданням, як шкільного бібліотекаря, є підвищення фахового рівня, обов’язкове проходження курсів підвищення кваліфікації, слідкувати за новинами, що з’являються у фахових журналах. Я беру активну участь у районних семінарах, ознайомлююся з досвідом роботи інших фахівців, упроваджую інноваційні форми та методи роботи в бібліотечну діяльність своєї бібліотеки. Постійно займаюся самоосвітою.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора